Na czym polega piaskowanie metalu

Piaskowanie metali jest procedurą mającą na celu usuwanie uszkodzeń z metalu. Efekt tego procesu można porównać do szlifowania, jednakże powierzchnia po oczyszczeniu staje się gładka i zapewnia odpowiednie przygotowanie danej struktury do malowania proszkowego. Jak dokładnie wygląda proces piaskowania i kiedy się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Piaskowanie metali – kiedy się je stosuje?

Piaskowanie jest procesem, w którym używa się piasku lub innego odpowiedniego ścierniwa w piaskarce do oczyszczania i odpylania metalowych i stalowych powierzchni. Proces ten jest często stosowany w renowacji elementów stalowych ze względu na jego skuteczność w usuwaniu rdzy i korozji, a także zanieczyszczeń. Piaskowanie jest możliwe do wykonania na trudno dostępnych obszarach, co sprawia, że jest bardzo efektywne w czyszczeniu nawet najbardziej skomplikowanych konstrukcji.

Proces piaskowania metali polega na użyciu piasku kwarcowego, ścierniwa lub elektrokorundu, który jest pod wysokim ciśnieniem i za pomocą sprężonego powietrza kierowany na metalową powierzchnię. Dzięki temu powstaje efektowna powłoka, która oczyszcza daną powierzchnię i nadaje jej nową chropowatość, co zwiększa przyczepność farby lub innych substancji malarskich. W przypadku piaskowania elementy metalowe są również oczyszczane z śrutu lub innych zanieczyszczeń, co sprawia, że są gotowe do dalszej obróbki lub malowania.

Rodzaje ścierniwa

Wybór odpowiedniego ścierniwa ma istotny wpływ na efekt piaskowania różnych metali, takich jak stal i aluminium. W przypadku piaskowania ważne jest również dostosowanie parametrów piaskowania, takich jak ciśnienie i czas, aby osiągnąć pożądany efekt bez ryzyka uszkodzeń materiału bazowego. Przed rozpoczęciem pracy z jakimkolwiek ścierniwem, zaleca się przeprowadzenie testów na małych próbkach, aby ocenić odpowiednie parametry i minimalizować ryzyko uszkodzeń.

Piaskowanie metoda strumieniowo-ścierna

Metoda ta jest najczęściej stosowana do oczyszczania i przygotowywania dużych powierzchni metalowych do malowania lub zabezpieczenia przed korozją. Polega na używaniu sprężonego powietrza lub wody do rozpylenia ziarnistego materiału. Ta technika może również być wykorzystana do matowienia powierzchni i jest ekonomiczna oraz uniwersalna, mogąc być stosowana na różnych materiałach, włącznie z metalami o różnej twardości. Jednak ze względu na swoją agresywność, należy zachować ostrożność podczas piaskowania delikatnych materiałów.

Piaskowanie ciśnieniowe

Technika piaskowania ciśnieniowego opiera się na nanoszeniu materiału na powierzchnię metalu za pomocą strumienia sprężonego powietrza lub wody pod określonym, regulowanym ciśnieniem. Jest skuteczna w usuwaniu warstw i zanieczyszczeń nawet z trudno dostępnych miejsc. Może być stosowana do usunięcia rdzy, starej farby lub oksydacji. Nadaje się nawet do delikatnego piaskowania powierzchni przy niskim ciśnieniu.

Przy wyborze techniki piaskowania odpowiedniej dla danego rodzaju metalu i oczekiwanego efektu końcowego należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak twardość metalu, grubość i rodzaj powłok oraz pożądany efekt końcowy. Inna metoda będzie wymagana do piaskowania stali, a inna do piaskowania aluminium.

Piaskowanie metalu to procedura polegająca na wykorzystaniu strumienia cząstek ściernych pod wysokim ciśnieniem do usuwania zanieczyszczeń, rdzy, farby lub wygładzania powierzchni. Aby uzyskać najlepsze rezultaty przy jednoczesnym przestrzeganiu wysokich standardów bezpieczeństwa i ochrony środowiska, kluczowe jest odpowiednie dobranie zarówno ścierniwa, jak i metody piaskowania.

Nasza oferta
Skontaktuj się z nami